Bebeğinize Masaj Yaparak Gelişimini Hızlandırın

Bebeğinize Masaj Yaparak Gelişimini Hızlandırın
20 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 617 kez okundu.

Yapacağınız masaj, paylaşabileceğiniz en dokunaklı anlardan biridir. Bebeğinizi rahatlatmasının yanı sıra aranızdaki ilişkiyi güçlendirecektir. Masaj yaparken kesinlikle aşırı baskı uygulamamaya özen gösterin, rahatsız oluyorsa başka zaman deneyin.
Masajın Faydaları Nelerdir?
Gelişimleri daha hızlı ve dengeli olur.
Kendine olan güvenir artar.
Sakin ve düzenli uyku sağlar.
Bebeğin daha sosyal olmasını sağlar.
Anne-bebek arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
Kilo alımını hızlandırır.
Solunum, dolaşım, boşaltım ve sindirim sistemlerine olumlu etkisi vardır.
Masaja Hazırlık Nasıl Yapılmalı?
Öncelikle masaj yapacağınız ortamın sessiz ve 22-26 derece olmasına ve ani sıcaklık değişimlerinden etkilenmemesi gerekir. Direkt güneş ışığı almayan veya engellenebilen oda seçilmelidir. Yapacağınız masajı her gün yapmak zorunda değilsiniz, bebeğiniz rahatsız olduğunda ısrarcı olmayın. Uzun tırnaklardan kaçının, elinizin yumuşak ve pürüzsüz olmasına özen gösterin. Bebeğinizde cilt enfeksiyonu varsa masaj yapmayın. Yakınınızda ses oluşturabilecek nesnelerin olmamasına özen gösterin, ayrıca bebeğin güvenliğini tehdit edecek nesnelerde yok edilmelidir.

Masaj yapacağınız esnada bebeğinizi yalnız bırakmamaya özen gösterin. Masaj yapacağınız zemin yumuşak olmalı ve mümkünse altına yumuşak bir battaniye-örtü serin. Arka planda sakinleştirici müzik çalabilir, ani ritim değişikliği olan müzikleri tercih etmeyin. Bebeğin önünde ulaşabileceği nesneler bırakmayın ve evde varsa akvaryuma doğru yüzü baksın. Uygun masaj saati yemekten sonra 1-1,5 saat sonradır. Bebeğin üstünü çıkardıktan sonra tuvaletini yapma ihtimaline karşı altına bez yayın. Seçeceğiniz bebek yağı güvendiğiniz marka olmasına dikkat ediniz. Yanınızda ıslak ve kuru mendil bulundurmayı ihmal etmeyin. Tahriş olmuş cilde kesinlikle yağ-losyon sürmeyin. Geçmeyen tahrişler varsa doktorunuza gösterin.
1- Göğüs Masajı
İki elinizi göğsünün ortasına yerleştirin. Avuç içlerinizle hafif bastırarak koltuk altlarına doğru kaydırın. Ellerinizi mümkün mertebe kaldırmadan daire çizerek göğsün ortasına birleştirin. Birkaç kere tekrarlayın, daha sonra göğsün ortasından çaprazlama, iki omuza doğru ileri-geri kaydırın.
2- Karın Masajı
Bebeğinizde sindirim sorunları varsa bu masaj iyi gelecektir. Gaz çıkarma ve kabızlığı da iyi gelecektir. Ellerinizi bebeğin karnından bacaklarına doğru hareket ettirin. Bebeğin bacaklarını havaya kaldırın, dizlerden bükerek hafifçe karnına doğru bastırın. Karnının üzerinde elinizle dairesel gezdirin. Karın masajını, parmaklarınızın ucunu bebeğin göbeğinde soldan sağa doğru yürüterek tamamlayın.
3- Sırt Masajı
Bebeğinizi yüz üstü yatırın ve ellerinizi bebeğin sırtından yanlamasına ileri-geri hareket ettirerek masaja başlayın. Bu esnada ellerinizi yavaşça sırtta aşağı-yukarı kaydırın. İki elinizi boyuna yakın bir şekilde sırtın ortasında tutun. Omurgaya dik açı oluşturacak şekilde, ellerinizle sürtme hareketi yaparak boyundan kalçaya doğru hafif hafif kaydırarak tüm sırtını sıvazlayın. Daha sonra bebeğin sırtında parmaklarınızın uçlarıyla küçük daireler çizin.. Son olarakta bebebği sırtını boynundan aşağı doğru okşayın.
4- Kol Masajı
Bebeğinizin kolunu kaldırın, omuzdan bileğe doğru önce sıvazlayarak masaj yapın. Bu ovma işlemini bilekte bitirmeyip ellere kadar uygulayabilirsiniz. Aynı hareketi bu kez de bilekten omuza doğru tekrarlayın. Bebeğinizin elini açın, her parmağını sırayla ovun. Elinin üstünü ve avucunun içini parmaklara doğru aşağı yukarı ovun. Sonra avuç içlerinizle kollarını yukarıdan aşağı doğru yuvarlayarak ovuşturun. Bebeğinizin kolunu avuçlarınızın içine alarak, içe doğru dairesel şekilde masajı bitirin.
5- Bacak Masajı
Bacak masajı kol masajına çok benzer. Bacağı her iki elinizle yukarı kaldırarak tutun ve ellerinizi birbirinize ters yönlerde çevirerek bacağını ovun, kalçadan bileğe doğru ellerinizin bu devinimini sürdürün. Aynı devinimi bilekten kalçaya doğru tekrarlayın. Kollara uyguladığınız burma yöntemini bebeğin bacağına da ellerinizi aşağı yukarı hareket ettirerek uygulayabilirsiniz. Arada baldırlarını hafifçe sıkın. Ayakları da unutmamalısınız. Topuğundan başlayarak, başparmağınızla parmaklara doğru ayak tabanını ovun. Ayak parmaklarının her birini teker teker ovun, parmakları hafifçe kendinize doğru çekin.
6- Yüz Masajı
Parmaklarınızı bebeğin alnına koyun ve şakaklara, oradan da yanaklara doğru yavaş yavaş inin. Daha sonra baş parmaklarınızla bebeğinizin göz kapaklarını şakaklara doğru ovun. Yine baş parmaklarınızla bebeğin burnunu yanaklara doğru hafifçe bastırarak ovun… Çeneden kulak arkalarına doğru hafifçe masaj yapabilirsiniz.

No votes yet.
Please wait...

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git