Güzel Görünmek Uğruna Sağlığınızı Bozmayın

Güzel Görünmek Uğruna Sağlığınızı Bozmayın
18 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 582 kez okundu.

Daha güzel görünmek uğruna bazen bedenimizde yarattığımız tehlikenin farkına varamıyoruz. Güzel Görünmek Uğruna Sağlığınızı Bozmayın bu konulara daha dikkatli olun. Bir zararı olmayacağını düşündüğümüz için kullanmaktan çekinmediğimiz yanlış ve kalitesiz ürünler sağlığımızı tehdit edebiliyor. Taklit gözlüklerden hatalı çamaşırlara kadar birçok ürün vücudumuzda kalıcı hasarların oluşmasına neden olabiliyor. Aşağıda sıralanan sağlığa zararlı ürünleri kullanma konusunda daha dikkatli olun bayanlar.

Sentetik iç çamaşırları

Sentetik kumaşların sağlığımız için iyi olmadığını hepimiz biliyoruz. Konu özellikle iç çamaşırları olduğunda bu durum daha da önemli bir hal alıyor. Sentetik kumaşlar ve danteller ter emme özelliğine sahip olmadığı için hassas bölgelerde sağlıksız bir ortamın oluşmasına neden oluyor. Üstelik sentetik kumaşlar üretilirken daha çok kimyasal madde kullanıldığından insan sağlığı ve doğa için oldukça tehlikeli.  Rusya’da 1 Temmuz 2014 itibariyle ter emmediği ve sağlıksız olduğu gerekçesiyle sentetik ve dantelli iç çamaşırları yasaklandı. Uzmanlar, sentetikler yerine ter emme özelliği bulunan, sağlıklı pamuklu kumaşların kullanılmasını tavsiye ediyor.

 

Çok dar pantolonlar

Skinny pantolonlar son yıllarda çok moda olsa da, bu trendin sağlığımız için çok da doğru bir tercih olduğunu söyleyemeyiz. Bacak ve kalça bölgesini sıkan çok dar pantolonlar, damarları sıkıştırarak kan dolaşımının yavaşlamasına neden oluyor. Bu durum uzun vadede varis ve selülit gibi problemlere yol açıyor. Bunun yanında vücudunuzu fazla sıkan pantolonların iç organlarınız üzerinde de bazı zararları bulunuyor. Karnınızın sıkışmasıyla diyaframa baskı yapan skinny’ler, nefes almayı güçleştiriyor. Ayrıca bağırsak ve mide bölgesini sıkıştırdığı için uzun vadede sindirim sistemi rahatsızlıklarında tetikleyici rol oynuyor.

 

Suni deri ürünler

Çin’den ithal edilen suni derilerin artışıyla, ayakkabı ve tekstil sektöründe birçok ürün artık suni deriyle üretilmeye başladı. Daha uygun fiyatla satılan, bu suni deriden yapılmış ürünler sağlığımız için büyük bir tehdit oluşturuyor. Gerçek deri, gözenekli bir yapıya sahip olduğundan teninizin hava almasını sağlar, suni deriyse teninize hava aldırmaz. Bu durum sağlıksız bir terlemeye yol açar ve özellikle ayak sağlığı için son derece tehlikelidir. Cilt nefes almadığından mantar gibi enfeksiyonlara davetiye çıkarılmış olur. Daha masraflı olsa bile gerçek deriyle üretilmiş ürünlerden vazgeçmeyin.

 

Sivri burun ayakkabılar

Vücudumuzun tüm yükünü çeken ayaklarımızla ilgili tercihler yaparken kesinlikle daha dikkatli olmalıyız. Ayak sağlığımız, tüm estetik kaygılarımızdan daha önemli. Sivri burunlu ayakkabılar ayak sağlığımız için uzak durmamız gereken ürünlerin başında geliyor. Fazla sivri ve dar burunlu ayakkabılar ayak şeklini bozduğu ve parmakları sıkıştırdığı için ‘Hallux Valgus’ adı verilen başparmak çıkıntısı rahatsızlığına neden oluyor. Bunun yanında küçük parmağın şekli de bozulabiliyor. En doğrusu ayak şeklimize uygun ayakkabıları tercih etmek ve sivri burunlu ayakkabılardan uzak durmak.

 

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git