Karın Şişliğini Nasıl Geçirebilirsiniz İşte Cevabı

Karın Şişliğini Nasıl Geçirebilirsiniz İşte Cevabı
16 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 759 kez okundu.

Karın Şişliğini Nasıl Geçirebilirsiniz İşte Cevabı. Herkesin zaman zaman dert yandığı bir konudur karın şişliği meselesi. Bunun değişik ve farklı şekilde sebepleri olabilir. Yemek yerken lokmaları iyi çiğnememek, hava yutulması, ya da biz bayanlarda gebelik gibi sorunlar yada en etkili olana stres ve kabızlıktır. İnsanların zaman zaman karın şişliğinden sızlanmaları uzmanlar tarafından belirli sebepler yüzünden olması sebebi ile olabilmektedir. Karın şişliği nasıl tedavi edilebilir diye soracaksanız ilk öncelikle bunun nedenlerini bulduktan sonra tedavisini aramak daha mantıklı bir yol olabilecektir. En önemli husus ise şişkinliğin hangi aralıklar ile ne kadar zaman sürdüğünün iyi bilinmesi, gerekirse bir doktor tavsiyesi ile tedavi görülmesi gerekmektedir.

İlk öncelikle kabızlık sorunu yüzünden mide ve bağırsaklara baskı yapan gazlar yüzünden oluşan şişkinlikler çoğunluk ile hızlı ve tam öğütmeden lokmalarımızı yutarak yemek yeme, sakız çiğnerken, hava yutkunduğumuzda, kamışla bir şeyler içerken hava bağırsağımıza girerek burada gaz oluşumu ile birlikte karın şişliği yapabilir. Bağırsakta bir gaz şişkinliği var ise bunun sebebi muhtemelen sindirilmeyen gıdalar yüzünden olmuştur. Yemek yerken yaptığımız hatalar sonucu oluşan karın şişliklerini önlemek yapacağımız birkaç temel kuralla mümkündür. Bunlara dikkat etmeli ve besinleri tüketirken çiğneyerek ve gaz yapabilecek gazlı içecekleri çok tüketmemeliyiz.

Bayanların hormonal değişim gösterdiği yani regl dönemlerinde de bu şişkinlik görülebilmektedir. Bayanların aşırı tatlı tüketimi, yanlış karbonhidrat tüketimi, yetersiz sıvı tüketimi, yağlı besinlerin aşırı tüketimi, asitli içecek tüketimi, aşırı tuz tüketimi gibi sebeplerin şişkinlik yaptığı bilinmektedir. Bu sebeple bayanların bu dönemleri gelmeden önce karın şişliği yapmaması için yemeklerini az yağsız tüketmeli ve bol bol su içilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca bu gibi şişkinliklerin geçirebilmesi için Maydanoz, kiraz sapı çayı, semizotu, yeşil çay içilmesi karın şişliği için yardımcı olabilecektir.

Karın Şişliğini Nasıl Geçirebilirsiniz İşte Cevabı karın-ağrısı Besinler mümkün olduğunca yavaş ve iyi çiğneyerek tüketilmeli, asitli ve gazlı içecekler tüketilirken konuşmaktan kaçınılmalıdır. Birde aşırı gaz yapan bazı besinlerin örneğin kuru fasulye, nohut gibi besinlerin tüketiminde azami dikkat gösterilmelidir. Bilmeniz gereken bir bilgide hazır süt tozlarının aşırı derecede protein içerdiğinden normal süte göre daha fazla şişkinlik ve gaz yaptığı sürekli olarak devam eden karın şişliği için vakit kaybedilmeden bir doktordan ya da sağlık kuruluşundan yardım almamız gerektiği asla unutulmamalıdır.

Karında şişkinliğe neden olabilecek başlıca sebepleri şöyle sıralayabiliriz.

-Regl dönemleri
-Yemek yerken yapılan hatalar
-Sindirim problemleri
-Gaz problemleri
-Yumurtalık kistleri
-Kabızlık

No votes yet.
Please wait...

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git